Prawa przysługujące podatnikowi

08:36:00

Obowiązki podatkowe, które posiada podatnik są wszystkim dobrze znane. Jednak w parze z obowiązkami występują również prawa. Podatnik powinien wiedzieć czego może oczekiwać i co powinien żądać od organu podatkowego. Jakie prawa przysługują podatnikowi?

PRAWA PODATNIKA:

  • Prawo do żądania zwrotu nadpłaty podatku
    Nadpłata powstaje, gdy podatnik zapłaci podatek w wyższej niż powinien kwocie lub w czasie, kiedy nie musiał go w ogóle płacić. O zwrot nienależnego podatku powinien ubiegać się również, gdy pracodawca lub organ rentowy pobrał wyższy podatek niż powinien.
  • Prawo do ochrony danych osobowych
    Wszystkie dane osobowe podatnika powinny być utajnione.
  • Prawo do korekty złożonej deklaracji lub zeznania
    Gdy podatnik w czasie, gdy sporządzał deklarację/ zeznanie popełnił błąd np. wpisał złą kwotę zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu lub inne ma prawo do złożenia korekty dokumentu.
  • Prawo do otrzymania potrzebnego zaświadczenia
    Na żądanie podatnika, organ ma obowiązek w ciągu 7 dni wydać mu potrzebne zaświadczenie, które urzędowo potwierdza określony stan faktyczny bądź prawny np. zaświadczenie o niezaleganiu w płaceniu podatków.
  • Prawo do terminowego załatwienia sprawy przez organ
    Podatnik ma prawo oczekiwać, rozwiązania swojej sprawy bez względnej włoki organu. Organ na załatwienie prostych spraw ma miesiąc, a gdy sprawa jest bardziej skomplikowana powinien uporać się z nią do dwóch miesięcy.
  • Prawo do zwolnienia ze spłaty zobowiązań podatkowych
    Podatnik składając taki wniosek powinien udowodnić, że pobranie podatku zagraża jego interesom, egzystencji lub wykazać, że pobrany podatek byłby zbyt wysoki w stosunku do podatku należnego za dany rok podatkowy lub okres rozliczeniowy.
  • Prawo do ustanowienia pełnomocnika
    Podatnik ma prawo ustanowić swojego pełnomocnika, który będzie mógł za niego np. podpisywać dokumenty (deklaracje itp.)
  • Prawa do zawiadomienia o planowanej kontroli podatkowej
    Podatnik powinien (prawie zawsze) zostać powiadomiony o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli podatkowej, która może nastąpić w przeciągu od 7 do 30 dni od momentu doręczenia informacji o planowanej kontroli.
  • Prawo do czynnego udziału w postępowaniu
    Podatnik ma prawo do osobistego uczestniczenia lub za pomocą pełnomocnika w każdej sprawie postępowania podatkowego, która jest prowadzona przeciw niemu. Podatnik posiada wgląd do akt sprawy, może żądać sporządzenia ich kopii lub uwierzytelnienia odpisów.
  • Prawo do odwołania się od wydanej decyzji
    Podatnik ma prawo w ciągu 14 dni od doręczenia informacji wnieść odwołanie od decyzji wydanej przez organ podatkowy.