Sposoby prowadzenia księgowości w przedsiębiorstwie

01:30:00

W przedsiębiorstwie księgowość można prowadzić na trzy sposoby. Pierwszy z nich to samodzielna księgowość. Stosują ją często osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały księgowość uproszczoną i nie stanowi ona dla nich większych trudności. To znaczy umieją sobie z nią poradzić np. korzystając z pomocy specjalnych programów lub zapoznali się już wcześniej z tematem rachunkowości, znają jej zasady i ujęcie w ewidencji nieskomplikowanych operacji gospodarczych dotyczących przychodów i wydatków nie jest dla nich trudne. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu jednostka gospodarcza nie ponosi zbędnych wydatków- nie płacimy nikomu za zajmowanie się finansami firmy, bowiem umiemy sami sobie z tym poradzić. Z drugiej strony przedsiębiorca ma wiele innych obowiązków, a jeśli do tego zostanie obciążony prowadzeniem księgowości, może to skutkować małą efektywnością oraz mogą pojawiać się częste błędy. Z tego powodu sposób ten powinniśmy stosować tylko w najmniejszych jednostkach, gdzie prowadzi się wąską działalność.

Drugi sposób to skorzystanie z usług biura księgowego. Obecnie istnieje wiele takich biur. Dodatkowo często świadczą one inne usługi, np. z zakresu optymalizacji podatkowej, więc ich pomoc może być dla nas bardzo przydatna. Czy wybór usług biura jest korzystny? Moim zdaniem tak. Przecież w sytuacji, gdy przedsiębiorca wcześniej nie miał do czynienia z księgowością, musi przekazać komuś jej prowadzenie. Pozytywnym aspektem przekazania jej biurowi jest to, że odpowiada ono całkowicie za popełnione omyłki. Jest to też bardziej oszczędne rozwiązanie niż przyjęcie na etat księgowego. Bowiem w takim wypadku nie martwimy się o wydatki dotyczące wynajmu lokalu czy kupna przedmiotów potrzebnych do pracy (komputer, drukarka, segregatory, teczki itp.). Z drugiej jednak strony biuro rachunkowe świadczy usługi wielu przedsiębiorstwom i może się zdarzyć, że jego pracownik nie będzie miał czasu dla nas w każdej chwili.

Trzecia metoda to jak już zostało wspomniane- zatrudnienie księgowego. Jest to wariant najbardziej kosztowny. Nie mniej jednak w niektórych sytuacjach nieodzowny. W jakim przypadku? Oczywiście w sytuacji, gdy podmiot gospodarczy jest duży i prowadzi szeroką działalność. Jest wtedy sporo dokumentów, co oznacza wiele operacji do zaksięgowania. Potrzebna jest więc osoba, która stale będzie przebywać w naszej firmie oraz z której pomocy będziemy mogli w każdej chwili skorzystać. Podczas prowadzenia szerokiej działalności nierzadko zdarza się też tak, że trzeba wyjechać na delegację, na której księgowego zabraknąć nie może.

Każdy sposób prowadzenia księgowości posiada swoje plusy i minusy. Wybór każdej opcji musi być dobrze przemyślany, bo jak widać różne sytuacje wymagają zastosowania odpowiedniego wariantu.