Definicja faktury zbiorczej

01:32:00

Opcja, którą jest sporządzenie faktury zbiorczej daje przedsiębiorcy możliwość udokumentowania kilku transakcji jednocześnie. Głównym warunkiem, aby mogła ona powstać jest to, aby wszystkie operacje były wykonane przez jednego przedsiębiorcę na rzecz jednego kontrahenta. Niestety w obowiązujących przepisach prawa wciąż nie ma precyzyjnej regulacji owego rozwiązania.

Przejdźmy zatem do konkretów...


1. Przedmiot faktury – jak określić?
Przedmiotem sporządzanej faktury zbiorczej muszą być dostawy towarów zamówionych przez jednego kontrahenta, które powinny zostać zrealizowane w jednym miejscu. Wystawienie owego dokumentu musi nastąpić przez pierwsze 15 dni miesiąca następującego po dokonaniu dostawy.


2. Niezbędne elementy – jak ująć?
W fakturze zbiorczej muszą znaleźć się elementy obowiązkowe, do których zalicza się datę wystawienia, nazwę podatnika oraz kontrahenta, informacje o towarze, numer NIP firmy, datę zakończenia dostawy itp..

Możliwość wystawienia faktury zbiorczej umożliwia obniżenie kosztów księgowych, a także znaczną oszczędność czasu o ograniczenie ilości generowanych dokumentów księgowych. Prócz tego łatwiejsze staje się wyszukanie ewentualnie pojawiających się błędów i weryfikacja danych.