Błędna stawka na fakturze VAT

00:29:00

Sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest podatkiem VAT. Stawka podstawowa to 23%, jednak ustawodawca dla niektórych podmiotów zastosował niższe stawki podatkowe w wysokości 8%, 5% i 0%. Niektóre transakcje dodatkowo są zwolnione z regulacji VAT.

Jeżeli przedsiębiorca zastosuje błędną stawkę podatku wówczas konsekwencje w znacznej mierze będą zależały od jej charakteru. Jeżeli stawka została zawyżona to jedynym skutkiem będzie zawyżenie ceny, w której towar jest sprzedawany. W przypadku zastosowania stawki zbyt niskiej przedsiębiorca będzie musiał uregulować zaległości podatkowe oraz odsetki z tego tytułu powstałe. Należy podkreślić tutaj, że stawka 0% nie jest równoznaczna ze zwolnieniem z podatku, gdyż podatnik ma w takim przypadku możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z tą sprzedażą.

W przypadku obniżenia stawki VAT konieczne jest wystawienie faktury korygującej. Jeżeli stawka została zawyżona wówczas przedsiębiorca nie zostanie poddany żadnym sankcjom, nawet jeżeli pomyłka ta nie zostanie skorygowana.

Obowiązek wystawienia faktury ma sprzedawca. Z tego względu to na nim ciążą konsekwencje wynikłe z błędnie stosowanych stawek. Nabywca w takim przypadku może wystawić notę korygującą.