Stawka zerowa VAT

00:01:00


***

Czym jest stawka zerowa VAT? To preferencyjna stawka podatku VAT określona w wysokości i 0% podstawy opodatkowania, wprowadzona przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W rzeczywistości jest to zwolnienie z zachowaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Zastosowanie t ej stawki nie zobowiązuje do naliczenia podatku VAT przez dokonującego dostawę towarów lub świadczącego usługę.

Warto pamiętać o tym, że istnieje różnica pomiędzy  "byciem zwolnionym od VAT" a "stosującym stawkę zerową", ponieważ w znaczący sposób wpływa to na wysokość kosztów uzyskania przychodu.

Podatnik zwolniony od podatku nie ma prawa do pomniejszenia podatku należnego o naliczony, bowiem w przypadku sprzedaży zwolnionej nie występuje kategoria podatku należnego. Podatek naliczony przy zakupie towarów i usług jest więc dla niego kosztem uzyskania przychodu.

Podatnik stosujący stawkę zerową dokonuje sprzedaży opodatkowanej ze stawką 0%, czyli może dokonać odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług dotyczących tej sprzedaży, bowiem jest ona opodatkowana.  Może, w związku z tym, zażądać od urzędu skarbowego zwrotu całości podatku naliczonego.



Stawka zerowa VAT występuje:
  • w obrocie krajowym,
  • w obrocie pomiędzy polskim płatnikiem podatku VAT (zarejestrowanym jako podatnik VAT UE) a podatnikiem unijnym niebędącym polskim płatnikiem podatku VAT,
  • w dokonywanym przez dostawcę eksporcie towarów (wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej).